Yavru Köpek Eğitimiyle İlgili Bilinmesi Gereken 5 Önemli Detay

İlk defa köpek sahiplenenlerin genellikle sıkıntı yaşadığı konulardan birisi de elbette ki Yavru Köpek Eğitimi. İnsanlar haklı olarak sahiplenecekleri köpeğin yavru olmasını istiyorlar. Ancak bunun sonucunda köpek herhangi bir eğitim almadığı için birtakım sıkıntılar yaşanabiliyor. Elbette ki köpek eğitimi bir makaleyle halledilebilecek bir şey değil. Ancak yine de köpeğinizi eğitirken dikkat etmeniz gereken bazı hususlara değineceğiz.

Unutmayın ki köpek eğitimi, köpeğin yavruluk döneminde yapılmazsa ileride büyük sıkıntılara yol açacaktır. Özellikle de sahiplendiğiniz köpek saldırgan özellikler gösterebilen bir cins ise bu konuda profesyonel destek almanızı da öneriyoruz.

 

• Bu İlişkide Dominant Olan Siz Olmalısınız!

Kesinlikle her köpek sahibinin bilmek zorunda olduğu bir madde. Köpekler yapıları gereği lider olmak isterler ve hakimiyeti ellerinde tutmaya elverişlidirler. Böyle bir durumda her istediğini yapmasına izin verirseniz kısa zaman sonra sizi dinlememeye başlayacak belki de size saldıracaktır. Köpekleri çok seviyor olsak da bu gerçekle yüzleşmek zorundayız.

Örneğin, sokağa çıkıyorsunuz ve köpeğiniz insanlara doğru atlamaya başlıyor, sizin sözünüzü dinlemiyor. Böyle bir durumda kesinlikle hemen eve dönün ve köpeğinize karşı tavır alın. Onunla konuşun ve yaptığının yanlış olduğunu sert bir dille ona belirtin. Eğer bunu yapmazsanız, sokaklarda köpeğinin tasmasını tutmak konusunda zorluk yaşayan amatör köpek sahipleriyle aynı duruma düşeceğinizi garanti edebilirim.

yavru köpek eğitimi

 

• Köpek Eğitimi, Köpekleri Döverek Yapılmaz!

Sanırım köpek sahiplenen hiç kimse köpeğinin kendisinden nefret etmesini istemez. Eğer köpeğinizi döverseniz gerçek anlamda köpeğiniz sizden nefret edecektir. Eğitimin amacı sizi sevdiği için yapmasıdır, sizden korktuğu için değil. Birkaç paragraf yukarıda da dediğimiz gibi sert olmalısınız ancak bu sertliği sözlerinizle ona yansıtmanız gerekiyor. Tabi bunun yanında şunu da söylemek gerekiyor, köpek dövmek yanlış olduğu kadar da tehlikeli.

 

• Köpeğinize Sevgiyle Yaklaşın.

Bir köpeği gerçek anlamda sevmeden onu eğitemezsiniz. Size itaat etmesi ve sadık olması için önce size değer vermesi gerekiyor. Bunu sağlamanın en güzel yolu da tabi ki köpeğinizle beraber vakit geçirmek olacaktır. Oyun oynamak, parklara gitmek vb. davranışlar köpeğinizin size olan sevgisini arttıracaktır. Bunları yapıp köpeğinizin sevgisini kazandığınız takdirde eğitim süreci çok daha kolay geçecek.

köpek eğitimi

 

• Size Tepki Göstermesine Asla İzin Vermeyin!

Köpekler tepki göstermek istediklerinde bunu genellikle hırlayarak ya da sertçe havlayarak yaparlar. Böyle bir durumla karşılaştığınızda tüm ciddiyetinizle köpeğinize sert bir şekilde tepki gösterin (Asla dövmeye kalkmayın, eğer aranızdaki bağ kuvvetli değilse saldırganlaşabilir). Eğer sizi dinliyorsa problem yok demektir, ancak hırlamaya devam ediyorsa profesyonel bir destek almanın vakti gelmiş demektir.

Tabi bu maddenin gerçekleşmesi için iki ihtimal var. Birincisi, köpeğinizle aranızdaki bağın hiç iyi olmaması. İkincisi, köpeğinizin saldırgan bir tür olması. Bazı kişiler her ne kadar kabul etmese de bazı köpek türleri saldırgan davranışlar sergilemeye yatkındır. Bu sebeple köpek sahiplenirken bu durumu da gözden geçirmeyi unutmayın.

 

• Ödüllendirin.

Köpek eğitmenin en kolay yolu sanıyoruz ki köpeği ödüllendirmektir. Ödüllendirmeye yönelik eğitimlerde dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır. Mesela, köpek tok iken bu sistem bir işe yaramaz. Aksine aç olması gerekir ki mama onun için bir ödül haline gelsin. Bir diğer önemli nokta da şu: Köpeğiniz istediğiniz davranışı sergilediği an mamayı verin. Bu işlemi aceleyle yapmamızın sebebi, köpeğimizin mamanın ödül olduğunu anlamasını sağlamak. Aksi takdirde olay akışını kaçıracak ve ödüllendirildiğini dahi anlamayacaktır.

Ayrıca bir madde açmaya gerek duymadığımız bir konu var, Sabır. Yavru köpeğinizi küçük bir çocuk yerine koyun ve ona bu şekilde muamele edin. Garanti veriyorum ki ciddi anlamda sinirlendiğiniz zamanlar olacak. Defalarca evin farklı farklı yerlerinde dışkısını bulacaksınız. Çünkü karşınızda ne yapması gerektiğini bilmeyen küçük bir bebek var ve onunla iletişime geçerken bunun farkında olmanız gerekiyor.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir