Sokaktaki Kedilere Yardımcı Olmak İçin Yapabileceğiniz 5 Şey 😇

Gönül ister ki dünyadaki hiçbir hayvan, hiçbir canlı açlık ve susuzluk çekmesin. Ancak maalesef dünya böyle bir yer ve insanlar bilinçli olmadığı sürece bu durum düzelmeyecek. Herkes kendi kapısının önünü temizleseydi, kirli bir yer kalmazdı diye bir söz var. Bu sözden yola çıkarak diyoruz ki: Herkes mahallesinde ki kedileri beslerse, hiçbir yerde aç kedi kalmaz. Tabii bu basit bir şey değil ancak bizim yine de safımız belli olsun, bunun için mücadele verelim.

 

• Kapınızın Önüne Su ve Mama Koyarak, Dışarıdaki Canlıları Büyük Bir Dertten Kurtarabilirsiniz!

kedi resmi

Bana kalırsa herkesin yapması gereken önemli bir madde. Mamayı geçtim, en azından bir tas su koymak bile güzel bir davranış. Her şeye vakit ayırabilen bizler maalesef böylesine güzel bir şeye vakit ayıramıyoruz. Ancak insanları bu konuda bilinçlendirdiğimiz takdir de bu durumu aşabileceğimizi düşünüyorum. Umarım, yanılmıyorumdur.

 

• Gözünüzün Önünde Yaşananlara Tepkisiz Kalmayın.

kedi hastalıkları

Bazı insan benzeri 2 ayaklı angutlar, sokakta kimseye zararı olmayan kedi ve köpeklere saldırma gereği duyuyorlar. Bu canilere tepkinizi gösterin. Nedense son yıllarda bana dokunmayan yılan bin yaşasın, mantalitesiyle hareket ediyoruz. Bunu kesinlikle aşmamız gerekiyor. Sadece hayvanlar için geçerli değil, tüm canlılar için geçerli. Dünya hepimizin, ona ve içindekilere zarar vermeye kalkışanlara, birileri haddini bildirmek zorunda.

 

• Onlarında Şefkate İhtiyacı Var.

kediler ne yer?

Sokakta hayvanları sevdiğim zamanlarda, diğer insanlar bana o pis, neden dokunuyorsun? diyorlar. Hayvan ömrünü yolda geçiriyor, elbette ki kirli olacak ancak elimizi bir kedinin tüylerinde gezdirmek bizi öldürmez (!) diye düşünüyorum. Elimizi yıkayabileceğimiz onlarca yer varken, bu konuda kaygılanmak ne kadar mantıklı o da başka bir tartışma konusu.

 

• Aracı Olarak Sokak Hayvanlarına Yardım Yapmanızı Sağlayan Kuruluşlara Bağış Yapabilirsiniz!

Bunun için birçok sosyal yardım derneği var. Ufak bir araştırmayla bu derneklere ulaşabilirsiniz. Bunun dışında internet üzerinden kedi maması satan Petlebi.com barınak hayvanlarına bağış için aracılık ediyor. Bunu yaparken de Haytap ile beraber çalışıyorlar. Yani son derece güvenilir bir sistem. Şuana kadar 4 Ton’un üzerinde mama bağışlanmış durumda. Sizlerde sadece 7-8 TL karşılığında bağışlar yapabilirsiniz.

 

• İnsanları Bu Konuda Bilgilendirin.

uyuyan kedi resimleri

Ülkemizde hayvanlara yardım edebilecek birçok iyi yürekli insan var ancak bu insanlara ulaşmak konusunda sıkıntı yaşıyoruz. Emin olduğumuz şey şu ki: Biz o insanlara ulaşabilirsek her şey çok daha güzel olacak. Biz her geçen gün büyüyoruz ve daha çok insana ulaşıyoruz ancak bu konu da yakınlarınızı ve sevdiklerinizi bilgilendirdiğiniz takdirde sokak hayvanlarına karşı hassasiyet kesinlikle artacaktır.

 

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir