Sahiplendiğiniz Kediyi Neden Sokağa Bırakmamalısınız?

Kedilerle ilgili tecrübelerim arasında çok defa gördüğüm bir durum oldu. Bir anlık hevesle kedi sahiplenip ardından kedi bakımı çok zormuş diyerek kediyi birkaç ay sonra sokağa bırakan insanlarla defalarca karşılaştım. Peki neden bu insanlara tepki gösteriyoruz ve bu davranışın yapılmaması gerektiğini belirtiyoruz? Çünkü kedinizi sokağa bıraktığınızda onun başına kötü şeyler gelecek ve dışarıdaki hayata uyum sağlayamayacak. Şimdi bu soruyu ayrıntılarıyla cevaplayalım.

kedi

Kedinizi Neden Sokağa Bırakmamalısınız?

Bir kediyi sahiplenmenin amacı, kedinin gelecekteki günlerini kaygısızca ve rahat bir şekilde yaşamasını sağlamaktır. Sahiplendiğiniz kedi elbette ki amacınızı anlar ve zamanla kendini bırakıp yaşam mücadelesi vermekten uzaklaşır. Çünkü zaten bunları siz onun yerine yapıyorsunuz. Unutmayın; kediniz böyle istediği için değil, sizin içinizden geldiği için kedinize konforlu bir hayat sunuyorsunuz. Onu sokağa bıraktığınızda diğer kediler gibi olmadığı için muhtemelen hayata tutunamayacak ve ölecek. Bu kesinlikle acı ama gerçek. Muhtemel senaryo ise arabanın altında kalarak can veren kedilerdir.

 

Peki Bunun Başka Bir Yolu Yok mu?

Elbette ki var. Kedinizi sahiplendirmek bu konuda iyi bir çözüm. Ona iyi bir aile bulduktan sonra, onu sokağa bırakmayacaklarına ikna olun ve kedinizi sahiplendirin. Böylece kediniz huzurlu bir hayat yaşamaya devam edebilecek ve sizinde vicdanınız rahat olacak.

cat

Ekstra: Kedi Sahiplendiğinizde Uğraşacağınız Problemler!

Genellikle kedi sahiplenme konusunda insanları teşvik ediyoruz ancak bir hevesle kedi sahiplenip ardından kedisini sokağa bırakanları görünce bu konuya da değinmeliyiz diye düşündük. Kedi sahiplendiğinizde uğraşacağınız problemler listesi:

• Her kedi gibi sizin sahiplendiğiniz kedinin de sağlık problemleri olacak ve bunlarla uğraşmak için defalarca veterinere gidip gelmeniz gerekecek. Haliyle masraf da yapacaksınız.

• Kedilerin aşıları ve mamaları gerçek anlamda çok fazla para harcamanıza sebep olacak. Bunlar mecburi ihtiyaçlar olduğu için mecburen karşılanması gerekiyor.

• Evinizin içinde defalarca dışkı bulacaksınız. Kediniz tuvalete alışırken epey zorluk çekecek. Ayrıca evin her yerine dağılmış olan tüy topaklarını temizlemek zor olacak.

Tüm bunlarla ve daha fazlasıyla mücadele edebileceğinize inanıyorsanız, kedi sahiplenin. Ancak bunlarla uğraşamam diyorsanız bu işe hiç girmeyin.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir