Kedinize Neler Yedirmelisiniz? Mama mı, Ev Yemeği mi?

Kedilerin yemesi gereken besinlerle ilgili soruları genel olarak ilk defa kedi sahiplenen kişilerden duyuyoruz. Kedilerini incitmek istemedikleri için bu konuda çok hassas davranıyorlar ve tabi ki bu çok güzel bir şey. Bu soruları yabancı kaynaklardan aldığımız bilgilerle, en ince ayrıntısına kadar irdeleyeceğiz. Faydalandığımız kaynakları yazının en alt bölümünde bulabileceğinizi hatırlatarak merak edilen soruları sırasıyla cevaplandıralım.

kedilerde beslenme

Kedime Neler Yedirmeliyim, Ev Yemeği Yedirmem Sakıncalı mı?

Kedinize yedirebileceğiniz besinlerin başında tabi ki de mamalar geliyor. Bunu zaten birçoğumuz çok iyi biliyoruz. Ancak mamalar arasında da seçim yapmakta zorlanıyorsanız Kediler İçin İdeal Mamalar başlıklı yazımızı inceleyebilirsiniz.

Bir diğer seçenekte tabi ki ev yemekleri. Bu konu biraz karışık olsa da genel hatlarıyla şunları söylemek doğru olacaktır. Kediler doğuştan şeker hastası oldukları için şekerli yiyecekler, kalp krizi riskine karşı yağlı yiyecekler, boğazına takılma riski sebebiyle kemikli ve kılçıklı yiyecekler, alerjiler sebebiyle bazı sebzeler kediler için zararlı diyebiliriz. Bunların dışında ki birçok ev yemeğini kedinize yedirmeniz problem olmayacaktır.

Ayrıca kedi mamalarının birçoğu da bizim yediğimiz günlük yiyeceklerin ufak değişikliklere uğramasıyla üretiliyor. Haliyle çok farklı olduklarını söylemek mantıklı olmaz. Bu konuda fazla kaygılı olmaya gerek yok.

 

Kedimin Öğün Sıklığı Nasıl Olmalı, Kaç Öğün Yemeli?

Bu sorunun cevabını vermeden önce şöyle bir açıklama yapalım. Günümüzde birçok veteriner kedilerin doğuştan şeker hastası olduğunu kabul ediyor, bunun yanında karbonhidratların büyük bir kısmını da şekerler oluşturuyor. Peki kedimizi nasıl şekerden koruyacağız? Çok basit; öğün sayısını arttırıp, yemek miktarını azaltarak.

Öğün sayısını çok, öğündeki yemek miktarını az tutarak kedinizin kan şekerinin yükselmesini engellemiş olursunuz. Böylece kedinizi şekerden korurken aynı zamanda kedinizin kilo almasını da engellersiniz. Eğer kediniz zaten kilo sorunu yaşıyorsa Obez Kedileri Zayıflatma Yolları başlıklı makalemizi okuyarak çözüm önerilerimize ulaşabilirsiniz.

 

Kedime Süt Vermeli miyim, Zararı Olur mu?

Maalesef, birçoğumuz kedilere süt vermenin doğru olduğunu zannediyoruz ancak sandığımız gibi değil. Kediler süt içerisinde bolca bulunan Süt Şekerini (Laktoz) sindiremezler. Bunun sonucu olarak gaz, ishal gibi birçok problemle karşılaşırlar. Peki çözüm ne? Tabi ki de laktoz içermeyen sütler. Laktoz içermeyen sütler hem daha az kalorili hem de daha sağlıklı. Eğer laktoz içermeyen süt bulamadıysanız bir çözüm önerimiz daha var. Kabın içerisine her 1 bardak süt için 3 bardak su ekleyin. Böylece çok daha kolay tüketilebilir bir süt üretmiş olacaksınız.

yavru kedilerde beslenme

Kedime Vermemem Gereken Yiyecekler Nelerdir, Hangi Yiyecekleri Kedimden Uzak Tutmalıyım?

Bu konuda size esas almanızı önerdiğimiz genel kriter şu: Kedinize, yediğinde rahatsız eden hiçbir yiyeceği vermeyin. Tabi ki de bu çok genel bir tanım. Genel olarak zararlı olacak besinleri ve besin maddelerini şöyle sıralayabiliriz.

• Ev yemekleriyle ilgili soruda da belirttiğimiz gibi şekerli, kılçıklı, yağlı ve alerjiyi tetikleyen sebzeler.
• Kedinizi rahatsız edebilecek pul biber, kimyon, kara biber, zerdeçal gibi baharatlar.
• Tarihi geçmiş veya bozulmuş yiyecekler. (Şüphelenmeniz bile yeterli. İnanın ki, kedilerin mideleri bizim midelerimizden daha hassas.)
• Hangi hayvana ait olduğu fark etmeksizin tüm çiğ etler ve pişmiş dahi olsa domuz eti.
• Şekersiz olduğuna adınız kadar emin olsanız da bitter çikolata.

Madde madde listelediğimiz bu besinleri kedinizden uzak tutmanız iyi olacaktır. Unutmayın ki kediniz ona zarar verebilecek besinleri ayırt edemez, tıpkı bir çocuk gibi. Bu konuda ona siz rehberlik etmelisiniz. Kedinizin herhangi bir yemeği sevmesi, o yemeğin sağlıklı olduğu anlamına gelmez.

 

Peki Yavru Kediler Nasıl Beslenmeli, Farklılıklar Var mı?

Yavru kedilerin bir ay kadar anne sütüyle beslenmesi gerektiğini hatırlatarak sorunun cevabına geçelim. Aslına bakarsanız yavru ve yetişkin kedilerin beslenmesi arasında neredeyse hiç fark yok diyebiliriz. Ancak bazı mama üreticileri, yavru kedilerin gelişimini destekleyen besinler içeren mamalar üretiyor. Eğer maddi imkanlarınız yeterliyse bu tip mamalar alabilirsiniz. Bu konuda fikir edinmek için Yavru Kedilere Mama Tavsiyesi başlıklı makalemizi okuyabilirsiniz.

 

Son Olarak, Kedilere Meyve Yedirmek Doğru mu?

İçinde bulunan şekerler her ne kadar doğal olsa da meyveler yoğun şeker içeren besinlerdir. Kedinizin özellikle şekerle ilgili bir sorunu yoksa nadiren meyve verebilirsiniz. Ancak bu konuda aşırıya kaçmamak konusunda özen göstermeniz kedinizin sağlığı açısından iyi olacaktır.

 

Faydalanılan Kaynaklar

6 Things Your Vet Wants You to Know About Cat Food

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir