Kedilerle Oynanabilecek Eğlenceli Oyunlar

Tıpkı biz insanların sosyal ihtiyaçları olduğu gibi kedilerin de sosyal ihtiyaçları vardır.Bu ihtiyaçları bir şekilde karşılamazsak tatlı kedimiz depresyona girebilir , psikolojisi bozulabilir ve onu bir anda camdan dışarı efkarlı efkarlı bakarken bulabilirsiniz.Aslında bunun asıl sebebi kedilerin özgürlük düşkünü canlılar olmasıdır.Doğaları gereği birşeyleri tırmalamak , koşmak , zıplamak istiyorlar.Ev hayatı yaşayan bir kedinin bunları yapması çok kolay değil ancak kedilerle oynanan oyunlar yardımıyla bu isteklerini tatmin etmeniz mümkün.

Kedilerle oyun oynamakla ilgili değinmem gereken bir nokta daha var.Genç bir kediyle oynayacağınız oyunlarla , yaşını almış bir kediyle oynayacağınız oyunlar tabi ki farklı olmalı.Ayrıca her kedi farklı oyunlardan hoşlanabilir.Bu gayet doğal bir durum.Elalemin kedisi tabletin üstünde takla atıyor , benim ki tabletin yüzüne bakmıyor demeyin.Onun ilgisini çekecek başka oyunlar deneyin.Son olarak aşağıda ki oyunları oynayabilmeniz için kedinizin oyun oynamak istemesi gerekiyor.Kedinizin oyun oynamak istediğini anlamak zor değil.Eğer normalde olduğundan fazla aktifse , ilginç sesler çıkarıyorsa , size karışıyorsa , eşyaları tırmalıyorsa oyun oynamak istiyor demektir.

Saklambaç

Kedilerin kesinlikle en sevdiği oyun diyebilirim.Bu canlıların ne kadar meraklı olduğundan bahsetmeme gerek yok sanırım.Oyunu oynamak için kedinize ıslık çalıyorsunuz ve göz göze geldiğiniz an kaçmaya başlıyorsunuz.O da peşinizden geliyor.Sizi bulana kadar pes etmeyecek.

Lazeri Takip Etme Oyunu

Bu oyunu hepimiz çok iyi biliyoruz zaten.Eğer genç bir kediniz varsa ve koşmayı seviyorsa bu oyun tam sizin kedinize göre.Önce lazerin nerede olduğunu gösterin ve sonra lazeri yavaş yavaş hareket ettirin.Eğer takip ediyorsa oyun başlamıştır.Ulaşamayacağı yerlere doğru lazeri kaldırdığınızda sarfettiği efor izlemeye değer.

Pinpon Top veya Kağıt Top

Bu oyun için bir tane pinpon topu almanız gerekiyor.Pinpon topu ses çıkarttığı için kedinizin ilgisini çekecektir.Kedilerin büyük çoğunluğu pinpon topuyla oyun oynamaktan zevk alır.En önemli avantajıysa sizin birşey yapmanıza gerek kalmadan kediniz oyuncağıyla saatler geçirecektir.

Kaçmak ve Kovalamak

Bu oyunu aslında bende internetten buldum ve kendi kedimde denediğimde, kedimde bende çok eğlendik.Oyun şöyle oynanıyor.Önce kedinizin gözlerine bakıyorsunuz ve hafiften yüksek bir sesle geliyorum , geliyorum diyerek kedinize doğru koşuyorsunuz.Kediniz kaçmaya başlıyor(Eğer kaçmazsa daha sonra daha yüksek bir sesle deneyin).Kediniz köşeye sıkıştığında tekrar gözlerine bakıyorsunuz ve bu seferde siz kaçmaya başlıyorsunuz.Siz kaçınca da kediniz kovalamaya başlıyor ve bu böyle devam ediyor.

Yorgan Altında Saklambaç

Bu oyunu ekşi sözlükte gördüm ve buda çok eğlenceli.Yorganın altına giriyorsunuz.Sonra elinizle kediye el sallayıp garip sesler çıkartıyorsunuz.Elinizi yorganın içine çektiğinizde kediniz merakından çılgına dönüyor.Eğer elinizi yorganın dışındayken yakalarsa hoş olmaz , baştan söyleyeyim.

Bunların dışında kedinizi dışarı çıkartmak için imkanınız varsa zaten o oynayacak birşeyler bulur.Bu sebeple dışarı çıkan kedilerle evde oyun oynamak zorunda değilsiniz.Kedinizle beraber uzun , mutlu ve problemsiz bir hayat geçirmeniz dileğiyle , Hoşçakalın.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

1 thought on “Kedilerle Oynanabilecek Eğlenceli Oyunlar

  Orhan Hoca

  (10 Mart 2018 - 12:52)

  Kedi ve oyun deyince aklıma andorid telefonda oynan kedi oyunu aklıma geliyor 🙂
  Ama geçenlerde bir hatıramı anlatayım size.
  Dükkanda cam temizliyorum. Camı silerken 180 derece hareketiyle sildiğim içi kedi kafasını bir sağa bir sola çeviriyor :))
  Tam komik videoluk görüntüydü fakat videoya çekmedik :((

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir