Kedilerin Beden Dili ve Kedileri Anlamak

Yapılan araştırmalar sonucunda anlaşılmış ki insanlar birşey belirtmek isterken bunu kelimelerden çok vücut diliyle yapıyorlarmış.Bizim ilgi alanımıza yani kedilere baktığımız da ağızlarından çıkan tek kelimenin miyav olduğunu biliyoruz.Fazla mimik yapan canlılar da diyemeyiz.Haliyle bakacağımız tek şey kedilerin vücut dili oluyor.Kedileri anlamak için kedilerin beden dili ile ilgili bazı bilgilere sahip olmamız gerekiyor.Bende bazı araştırmalar sonucu bu davranışları ve anlamlarını sizi için tespit ettim.Bakalım kedilerin yaptıkları bazı hareketlerin anlamları neymiş.

• Kuyruk Sallamak

Kedilerde kuyruk sallamak pekte iyiye işaret değil.Kuyruğunu sallayan kedi stresli bir ruh haline sahip demektir.Bu durumlarda oyun oynamak, sevilmek istemez.Genel de kendini rahat hissetmediğinde bu ruh haline girer.Ayrıca kediniz kuyruğunu sallıyorsa kararsız da olabilir.Karar vermekte zorlanan kedilerin de kuyruğunu salladığı gözlemlenmiş.

cat gif ile ilgili görsel sonucu

• Sırt Üstü Yatmak

Kedilerin en hassas yeri karın bölgeleridir.Eğer kediniz bu bölgeyi gösterecek şekilde yatıyorsa çevresine güvendiğini belirtir.En hassas yerini açmaktan çekinmiyorsa onu sevebilirsiniz ve size güvendiğine emin olabilirsiniz.Birçok davranışın türlü anlamları olsa da bu davranışın tek anlamı size ve çevresine güveniyor olmasıdır.

İlgili resim

• Sürtünmek

Daha önce yazdığımız Kedinizin Sizi Sevdiğini Nasıl Anlarsınız adlı yazımızda da bu konudan bahsetmiştik.Kediler size yakın olmak istiyorsa, sizin onu sevmenizi istiyorsa sizin bacaklarınıza, kolunuza sürtünmeye başlayacaktır.Bu davranışı gördüğünüz de kedinizi derhal sevin çünkü bu fırsat herkesin eline geçmiyor.

İlgili resim

• Kuyruğu Dik Kedi

Kedilerin kuyruğu dik olduğunda mutlu oldukları anlamını çıkartıyoruz.O sırada gördüğü şeye tam manasıyla odaklanmış durumdalar ve dikkati sadece ona yönelik.Bu bir yemek olabilir, bu siz olabilirsiniz veya kedi çimi olabilir.

• Sizi Yoğuruyorsa

Kedinizin sizi yoğurmasının aslında özel bir nedeni yok.Sadece geçmişten kalmış bir hareket.Anneleri onları emzirirken kediler sütün daha kolay gelmesi için annelerinin bedenine baskı yaparlar.Bu davranış biraz da onların genetiğiyle ilgili diyebiliriz.

• Sık Sık Gözlerini Kırpıyorsa

Kediniz gözlerinizin içine bakarken yoğun olarak gözlerini kırpıyorsa sizden birşey istediğini rahatlıkla anlayabilirsiniz.Belki onu sevmenizi, belki mama isteyebilir.Tabii kedinizi en iyi siz tanıdığınızdan bu sizin bileceğiniz iş.

• Kedilerde Mırlamak

Kedilerde mırlamak aslında kedinin iç organlarıyla alakalı bir durum.Kimi zaman isteyerek kimi zaman da refleksif bir şekilde yapıyorlar.Ama bildiğimiz birşey var ki o da şu; kediniz siz onu severken mırlıyorsa bu sizi sevdiğini gösteriyordur.Yada sizin kucağınızdayken mırlıyorsa bu da kendini güvende, mutlu ve memnun hissetmesinden kaynaklanır.

• Kamburunu Çıkartmak

Kediler eğer sırtlarını yukarı doğru bükerse yani kamburlarını çıkartırlarsa bu onların rahatsız olduğunu veya korktuklarını gösterir.Kediniz bu hareketi yaptığında muhtemelen bulunduğunuz yerde yabancı bir tehdit algılamıştır.Bu hareketi yaparken genelde tüylerinin de dikleştiğini görürsünüz.

• Yüksek Yerlerde Takılmak

Kediniz eğer evinizde ki en yüksek yerlere çıkıp oradan etrafı izliyorsa (birçok kedi yapar), bu kedinizin kendini dominant hissettiğini ve evde ki herşeyi kontrol altında tuttuğunu gösterir.En azından o esnada öyle olduğunu düşünüyordur.Etrafı daha iyi gözlemler ve herşeyi kontrol altına aldığını düşünür.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir