Kedilerin Aşı Günlüğü

Kediler için aşı uygulamaları oldukça önemlidir. Yavru dönemlerinden itibaren belirli bir programa bağlı kalınarak aşılarının yapılması sayesinde, kedilerde hastalık gibi istenmeyen durumların oluşumunun önüne geçilir. Bağışıklık hücrelerinin oluşturulması sayesinde, sağlıklarını koruyabilmeleri mümkündür. Aşılar, sağlıklı kediler için yapılmalıdır. Parazite sahip olan veya parazit tedavisinin gerçekleştirilmediği hayvanlara yapılması doğru değildir. Kedilerin yavru dönemlerinden yetişkin dönemlerine kadar aşı günlükleri bulunur.

 

Yavru Kediler için Aşı Günlüğü

Yavru kediler için aşılar, 6.haftadan yapılabilir durumdadır. Karma aşılar, kedilerin ilk aşıları olmakla beraber viral enfeksiyonlara ve parazitlere karşı koruma sağlar.

 

İç – Dış parazit tedavisi – 6.hafta

Karma Aşı 1 – 6.hafta

Karma Aşı 2 – 9.hafta

Lösemi Aşısı – 10.hafta

Kuduz Aşısı – 12.hafta

Lösemi Aşısı – 13.hafta

Fiv Aşısı – 16.hafta

 

1 Yaş Üstü Yetişkin Kedilerde (Her Yıl)

Karma aşı, kuduz aşısı ve lösemi aşısı tekrarlanmalıdır. Kediler için aşıların sahip olduğu önem kadar parazit uygulamasının yaptırılması da büyük önem taşır. Dış parazit uygulaması 2 ayda 1 kez olacak şekilde gerçekleştirilmelidir. 3 aylık dönemlerde ise iç parazit uygulamalarının tekrarlanarak uygulanması son derece büyük bir önem taşır. Parazit uygulamaları sayesinde aşıların kolaylıkla uygulanabilmesi mümkün olduğu gibi aynı zamanda parazitler dolayısıyla oluşabilecek sorunların da önüne geçilmiş olur. Kediler için düzenli olarak gerçekleştirilecek uygulamalar sayesinde sağlık problemlerinin ortaya çıkmasının engellenmesi mümkün hale gelir.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir