Kedilere Tuvalet Eğitim Nasıl Verilir?

Kediler, her ne kadar tuvaletlerini gizlemeye yatkın olsalar da evde beslendikleri durumlarda eğitim almaları gerekliliği bulunur. Evlerin hijyenini sağlayabilmek adına kedilere tuvalet eğitimi verilmelidir. Kedilerin yavru dönemlerinden itibaren onlara eğitim vermek, ilerleyen zamanlardaki davranışlarını şekillendirmede önemlidir. Yetişkin kediler de belirli bir sürenin ardından tuvalet alışanlığı kazanabilirler.

Kedi ömrü kaç sene

Kediler için Doğru Tuvalet Eğitimi

Yer Seçimi

Kedilerin kendilerini rahat hissedebilecekleri bir yer seçimi yapmak tuvalet eğitiminin ilk adımıdır. Özel bir ortama sahip olmaları tuvalet eğitimini kolaylaştıracağı gibi aynı zamanda hafızalarında tuvaletin nereye yapılacağı konusunda da bilginin yer almasını sağlayacaktır.

Kedi Kumu

Topraklaşan kedi kumları, kedilerin en çok tercih ettiği kumlardır. Kedinin kumu beğenmesi oldukça önemlidir.

Kum Kabı

Kum kabı seçimlerinde alternatifler oldukça fazladır. İlk aşamada tuvalet eğitimi verilirken daha kolay öğrenebilmelerine olanak sağlayan kum kabı tercih edilebilir.

Sıra Eğitimlerde!

Gerekli seçimlerin yapılmasının ardından eğitim uygulamalarına sıra geldi. Kedi hafif bir şekilde kavranarak kumun üzerine bırakılır. Kediye sakin bir ortam sağlanması için tek başına bırakılır. Kumun yerini öğrenmesini sağladıktan sonra su ve mamayla ödüllendirin. Kedi ilk denemede kumu kullanmayabilir, günün her anında onu kuma yönlendirmeniz tuvalet eğitiminin en önemli kriteri olacaktır. Yavaş yavaş kazanacağı alışkanlık sayesinde kedilerde tuvalet eğitiminin tamamlanabilmesi sağlanır.

Tuvalet eğitimi tamamlanan kediler, kazandıkları alışkanlıkla beraber ev içerisinde son derece rahat olabilirler ve hijyen konusunda problem oluşmasının önüne geçerler.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir