Kedilerde Zehirlenme Nasıl Anlaşılır, Ne Yapılmalı?

Kediler hassas canlılardır, eğer onlarla yeterince ilgilenmezseniz başlarını derde sokabilirler ve istenmeyen sonuçlarla karşılaşılabilir. Bu yalnızca kediler için geçerli değil, küçük çocuklarda bu konuda herhangi bir fikir sahibi olmadığı için yememesi gereken şeyleri yiyebiliyorlar. Bu gibi durumların sonucu maalesef ölüm bile olabiliyor. Ancak kedilerde daha çok bu durum zehirlenme sonucunu doğuruyor. Zehirlenme gibi bir durumla karşılaştıysanız son başlığa göz atın, ama biz o başlığa geçmeden önce zehirlenme vakalarıyla karşılaşmamak için ne yapmak gerektiğini anlatalım.

kedi resimleri

Zehirlenme Vakalarıyla Karşılaşmamak İçin Ne Gibi Önlemler Alınabilir?

Temizlik malzemeleri ve zararlı kimyasalları kesinlikle evde tutmayın. Kediler meraklıdır, bu tip kimyasalları kurcalarken tüylerine bulaştırır ve tüylerini temizlerken kimyasallar midesine bir şekilde ulaşacaktır. Ayrıca bu kimyasalların arasına pire tozlarını da eklemek mümkün. Gereğinden fazla kullanıldığı zamanlarda zehirlenmeye yol açabilir.

• Eğer evinizde kedi varsa tüm bitkilerinizi kaldırmanız gerekiyor. Çünkü bitkiler, kedilerin doğal bir şekilde ilgisini çeker. Birçok bitki kedileri zehirleyebildiği için maalesef bitkilerinizle vedalaşmanız gerekecek.

• Kedilerin tamamı şeker hastası olarak doğarlar. En azından birçok veteriner böyle düşünüyor. Dolayısıyla kedinize şekerli yiyecekler yedirdiğiniz de her ne kadar sizi reddetmiyor olsalar bile kesinlikle bu yiyecekler kedinize zarar verecektir. Zehirlenme durumu söz konusu olmasa bile kedinizin sağlığını olumsuz yönde etkileyeceğini söyleyebiliriz. Bu sebeple çikolata, tatlılar, bisküvi gibi besinlerden kedinizi kesinlikle uzak tutun.

• Kedilerde yanlış ve gereğinden fazla ilaç alımı da zehirlenme vakalarına yol açabilir. Bu tip durumlarla karşılaşmamak adına kesinlikle veteriner kontrolünde kedinize ilaç vermeniz gerekiyor. Başta da dediğimiz gibi kediler hassas canlılar. Zaten kedilerde ilaç kullanımı da pek karşılaşılabilen bir durum değil.

kedi hastalıkları

Kedilerde Zehirlenme Belirtileri Nelerdir?

Kediler de zehirlenme belirtileri çok çeşitlidir ve aslına bakarsanız anlaşılması zordur. Ancak kedilerin genel olarak zehirlenme durumlarında normal dışı davranışlar sergilediği görülür. Zehirlenmenin şiddetine göre aşağıda ki belirtilerden bir kısmı ya da tamamı görülebilir.

Ağızdan yoğun köpükle beraber akan salya zehirlenme belirtisidir. Köpüksüz de olsa yoğun salya probleme işaret ediyor olabilir.

Sürekli bir kusma söz konusu olabilir. Kusma devamlı olarak seyrediyorsa kesinlikle hiç vakit kaybetmeden veteriner hekime başvurulması gerekir.

kedile ne yer

• İshal de yine çok görülen bir zehirlenme belirtisidir. Etrafı kirletecek kadar yoğun bir şiddetle ortaya çıkar. İshal sadece zehirlenme belirtisi değil daha birçok hastalığın belirtisi olabilir, bu sebeple kesinlikle ciddiye alınmalıdır.

• Zehirlenme doğal olarak karın ağrısı ortaya çıkarır. Bu durumda kediler genelde tepkisiz kalır ancak ağrı çok şiddetliyse kıvranma söz konusu olabilir. Eğer kediniz yoğun bir agresiflik sergiliyorsa bu tip bir durum söz konusu olabilir.

Bunların dışında titreme, kasılma, seğirme, iştahsızlık, öksürük, hapşırma ve nefes alırken zorlanma gibi belirtilerle de karşılaşabilirsiniz. Bu belirtiler söz konusu olduğunda kedinizin ruh haline de yansıyacağı için fark etmeniz çok zor olmayacaktır.

kedileri nasıl mutlu ederim

Zehirlenme Durumunda Ne Yapmalı?

Bu tip bir durumda hiç vakit kaybetmeden veterinere gitmeniz gerekiyor. Eğer kedinizin ne sebeple zehirlendiğini biliyorsanız bu veteriner hekimin işini kolaylaştıracaktır. Bilmiyorsanız, kedinizin kusmuğunu da poşete ya da benzeri bir şeye koyup veterinere götürün. Bu şekilde kedinizin zehirlenme sebebi daha kolay anlaşılacak. Zehirlenme durumunda kedinizi mümkün olduğunca çabuk veterinere götürmeniz gerekecek, belirtiler azalmış ya da tamamen ortadan kalkmış bile olsa veterinere gitmeniz de fayda var.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir