Kedilerde Şeker Hastalığıyla İlgili Bilinmesi Gerekenler

Şeker hastalığı hem insanlarda hem kedilerde hem de köpeklerde görülebilen yaygın bir hastalık. Sadece bizler, kedi ve köpeklerle de sınırlı kalmıyor; daha birçok canlı türü bu hastalığa yakalanabiliyor. Peki kedi sahipleri, kedilerini bu hastalıktan koruyabilmek için neler yapabilir? Ya da şeker hastalığına yakalanan kediler için neler yapmalı? Bu ve bunun gibi birçok sorunun da cevabını vereceğimiz bu yazıya geçmeden önce kedilerde görülen hastalıklarla ilgili olarak Yaygın Kedi Hastalıkları başlıklı makalemizi inceleyebilirsiniz.

 

Şeker Hastası Olan Kediler; Çok Yer, Çok İçer, Kilo Kaybeder.

Şeker Hastalığına yakalanan kediler tıpkı şeker hastası insanlar gibi çok yer, çok içer ve kilo kaybı yaşarlar. Şeker hastası kediler sürekli acıkır. Bunların yanında çok sık şekilde idrara çıkmakta şeker hastalığı belirtileri arasındadır.

kedi hastalıkları

Fazla Kilolar, Genetik Sebepler ve Yaşlılık Kedilerde Diyabet Sorununa Yol Açabiliyor.

Kedilerde şeker hastalığını en çok tetikleyen sebep, obezitedir. Kedinize özgür bir şekilde beslenme imkanı tanırsanız, kedinizin obezite sorunuyla ve dolaylı olarak Diyabetle karşılaşmasına sebep olursunuz. Ev kedileri yapı gereği ve kısırlaştırma etkisiyle beraber az hareket ederler ve belirli bir yaştan sonra kilo vermeleri çok olanaksız olabilir.

Bazı kedi ırkları şeker hastalığına daha yatkın. Bunu göz önüne alarak söyleyebiliriz ki cins kedi ısrarı çok yersiz. Cins kedileri kendi aralarında çiftleştirip para karşılığında satarak bu hayvanların şeker hastalığına yakalanma riskleri arttırılıyor. Satın alma sahiplen! denilmesinin sebeplerinden bir taneside bu, hayvan ticaretine engel olmak.

Kedileri mutlu etmenin yolları

Kedinizin Şeker Hastalığına Yakalanmaması İçin Yapabilecekleriniz:

Kedilerin şeker hastalığına yakalanmasını engellemek adına alabileceğiniz en iyi önlem: kedinizin obezite olmasını engellemektir. Bunun dışında ki faktörler sizden bağımsız olduğu için elinizden bir şey gelmez. Ancak bilinmesi gereken çok önemli bir nokta var. Kedilerde şeker hastalığı bir son değildir, şeker hastalığına karşı gerekli tedaviler ve diyetler yapıldığında bu durum sizin ve kediniz için problem olmaktan çıkacaktır.

Kedinizin şeker hastalığına yakalanmasını engellemek bazen mümkün olmayabilir ancak kedinizin bu hastalığa rağmen hiçbir şeyi yokmuş gibi yaşamasını sağlamakta sizin elinizde. Bu sebeple veteriner kontrollerini ihmal etmeyin ve kedinizle geçirdiğiniz her saniyeyi dolu dolu yaşayın.

kedile ne yer

Şeker Hastalığı Teşhisi, Kedinizin Kan Şekerine Göre Koyulur.

Kedilerde kan şekerinin normal seviyesi 63 – 132 mg/dl arasındadır. Teşhis için kan tahlilleri yapılarak kedinizin kan şekeri ölçülür ve elde edilen sonuca göre teşhis koyulur. Kan şekerini yükselten, şeker hastalığı haricindeki, bazı sebepler söz konusu olduğunda teşhis koymak için başka yollara da başvurulabilir.

kedileri nasıl mutlu ederim

Şeker Hastalığı İçin Oluşturulan Diyetlerde İnsülin Takviyesi Yapılabilir.

Hastalıkla mücadele için oluşturulacak diyeti veterineriniz sizler için hazırlayacaktır. Genel olarak karbonhidrat oranı düşük, kan şekerini bir anda yükseltmeyecek özel mamalar kullanacaksınız. Veteriner hekim uygun gördüğü takdir de mamayla beraber insülin takviyesi de yapılacaktır. Ayrıca az öğün çok yemek yerine, çok öğün az yemek şeklinde diyetler uygulanarak şeker hastalığının potansiyel tehlikeleri ortadan kaldırılacaktır.

 

Faydalanılan Kaynaklar
• Diabetes in Cats
• Feline Diabetes: Symptoms, Treatments, Prevention, and Diet Tips

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir