Kedilerde İştahsızlığın Nedenleri Nelerdir?

Biz insanlarda olduğu gibi kedilerde de birçok hastalık ilk belirti olarak iştahsızlık ile ortaya çıkıyor. Bu iştahsızlık sıradan bir durumdan çok daha fazla olabiliyor ve kedinin ciddi anlamda az yemesi gibi bir durum görülebiliyor. Eğer sizde kedinizde yoğun bir şekilde iştahsızlık görüyorsanız, kaygılanmalı ve bunun nedenlerini araştırmalısınız. Diğer belirtilere göre değişiklik göstermekle birlikte genel olarak kedilerde iştahsızlığın nedenleri şunlardır.

tatlı kedi

Alışılmışın Dışında Yaşamak Kedilerde İştahsızlığa Neden Olabilir.

Bu genel bir tanım ve içine birçok şey girebilir. Eğer sebep buysa kediniz bir süre sonra toparlamaya başlar ya da tamamıyla depresyona girebilir (Kedilerde Depresyon; Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?). Bu tip durumlara şunları örnek verebiliriz: Mekan değişikliği, mama değişikliği, sahibinin değişmesi vb.

 

Kedinizin Girdiği Dönemler İştahsızlık ya da Yoğun İştah Ortaya Çıkarabilir.

Örnek olarak hamilelik dönemi (Kedilerde Hamilelik Süreci), kızgınlık dönemi gibi dönemlerde kediler de iştahsızlık ortaya çıkabilir. Yine de tedbirli olup veterinere danışmak faydalı olacaktır. Çünkü dönemlerin etkili olabileceği gibi, dönemlerin getirdiği hastalıklarda etkili olabilir.

 

Kas ve Kemik Hastalıklarının Kedilerde İştahsızlık Oluşturduğu Gözlemlenmiştir.

Çok görülen sebeplerden birisi de kas ve kemik hastalıklarıdır. Tabi genel olarak kas ve kemik hastalıklarından anlaşılması gereken şey çene bölgesinde ki kas ve kemik hastalıklarıdır. Kediniz yemek yerken zorluk çekiyorsa problem var demektir.

 

Sindirim Sistemiyle İlgisi Olan Hastalıkların Geneli de İştahsızlığa Sebep Olabilir.

Kedinizin sindirim sistemiyle ilgili olan hastalıkları iştahsızlık adına önemli etkenler olabilir. Bu konu da denetim adına veterinere gitmek çok önemli.

 

İlaçlar ve Diğer Birçok Organ da Hastalık Sebebi Olabilir.

Bazı ilaçların doğal olarak iştahsızlık ile ilgili yan etkileri olduğu bilinmektedir. Bunun dışında birçok organla ilgili hastalıklar kedinizin rahatsız hissetmesini ve iştahının kaçmasını sağlayacaktır.

 

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir