Kedilerde Depresyon; Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

Tıpkı biz insanlar gibi kedilerde bazen geçirdikleri travmalar sebebiyle depresyona girebilirler. Bu doğal bir durum ve çözümü de çok zor değil. Ancak depresyona gelip geçer gözüyle bakarsanız; depresyon, devamlı bir hal alabilir ve kediniz sürekli depresyonda kalabilir. Bu gibi bir durumla karşılaşmamak için, depresyondan olabildiğince çabuk bir şekilde kurtulmaya çalışmalısınız. Peki bu nasıl olacak? Şimdi cevaplayalım.

kedi resimleri

Kedilerde Depresyon Neden Olur, Depresyona Sebep Olan Faktörler Nelerdir?

• Alışamamak : Kedilerde Depresyon Sebeplerinin tamamının kökünde Alışamamak vardır. Örneğin sahibinin ölmesine alışamayan kedi depresyona girebilir, evine gelen yeni evcil hayvana alışamayan kedi depresyona girebilir, yeni sahiplerine alışamayan kedi de depresyona girebilir. Bunun gibi onlarca örnek vermek mümkün. Ancak işin özüne bakacak olursanız, kedilerin çokta sosyal canlılar olmadıklarını göreceksiniz. Haliyle her değişiklik kediler için potansiyel bir depresyon tehlikesi anlamına geliyor.

• Yaşlılık : Beyin yaşlanması bazı zamanlarda tek başına depresyon için yeterli bir sebep olabilir. Bu gibi bir durumda veteriner tavsiyeleriyle ek besinler verilerek durum düzeltilir.

• Hastalık : Birçok kedi hastalığının belirtilerini incelediğinizde göreceksiniz ki kediler hasta oldukları zamanlar da derin bir depresyona girmiş gibi davranıyorlar. Depresyonun bir diğer önemli yönü de bu. Kedinizin sadece depresyona girdiğini düşünürken hasta olduğunu da öğrenebilirsiniz. Bu sebeple belirtileri gördüğünüz an veterinere başvurmakta fayda var.

 

Kedilerde Depresyon Belirtileri Nelerdir, Nasıl Anlaşılır?

• Çekingenlik ve Korku

Kedilerde depresyonun en önemli belirtisi gereksiz çekingenlik ve korkudur. Aranızda hiçbir şey yaşanmamasına rağmen sizden korkmaya başladıysa, insanlarla iletişimini kestiyse, kediniz depresyona girmiş olabilir.

• Fazla Yalama ve Kaçma İsteği

Kedinizin kendi bedenini çok fazla yalaması da kedilerde depresyon belirtileri arasındadır. Bu yalamalar o kadar çok olur ki devamında kediniz yoğun olarak tüy dökmeye başlar ve vücudunda yalamalarla beraber oluşan yaralar ortaya çıkabilir. Ayrıca kedinizin evden kaçmak istemesi de yine bir depresyon belirtisidir.

• Çevresini Yalama

Daha önce hiç ilgisini çekmeyen yerleri yalaması da kedinizin depresyona girmiş olduğuna dair bir belirti olabilir. Zaten depresyon belirtilerinin tamamında olduğu gibi bu belirtininde yeni ortaya çıkmış olması önemlidir.

• Çok Yemek ya da İştahsızlık

Kedilerde depresyon, karakter yapılarına göre değişkenlik gösterebilir. Bazı kediler depresyon sırasında çok yemek yerken bazıları hiç yemeyebilir. Ancak her ikisinde de ortak olan belirti, ishal ya da kusmadır.

Kedi ömrü kaç sene

 

Kedilerde Depresyon Nasıl Geçer, Tedavisi Nedir?

Kedilerde depresyon tedavisi için atılması gereken en önemli adım kesinlikle veterinere başvurmaktır. Veterinere başvurmadan önce kediniz üzerinde bir takım gözlemler yapmanız gerekecek. Çünkü veterinere gittiğinizde, tedavinin yönünü sizin düşünceleriniz belirleyecektir. Bunların dışında depresyonun bulunduğu seviyeye göre ilaçlı ya da davranış odaklı tedaviler yapılabilir. İlaçlı tedavilerde ilaç desteği ve psikolojik destekle sorun aşılmaya çalışılır. Davranış odaklı tedavilerde ise kedileri sosyalleştirmek amaçlanır. Burada tedavi yolu ne olursa olsun kedinizin depresyona girmesine sebep olan problemi ortadan kaldırmak, hayati önem taşır.

 

Faydalanılan Kaynaklar
• Can Cats Get Depressed?
• How to Tell if Your Cat Is Depressed

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

1 thought on “Kedilerde Depresyon; Neden Olur, Belirtileri Nelerdir, Nasıl Geçer?

    Selin Destan

    (19 Mart 2018 - 15:51)

    Depresyonla biz çok uğraştık, çok şükür şimdi kurtuldu kedimiz. Kesinlikle ciddiye alınması gerekiyor.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir