Kedilerin Hoşlanmadığı ve Kedilerden Uzak Tutulması Gereken 9 Şey

Kedilerimizin bizleri sevmesini istiyorsak yapmamız gereken ilk şey kedilerin hoşlanmadığı şeylerden, onları korumak. Bunu yaparsanız emin olun ki kedinizin sizi sevmesi yolunda önemli bir adım atmış olacaksınız (Kediler Sevgisini Nasıl Gösterir). Tabi kediler zor canlılar, kediler nelerden hoşlanmaz sorusu, başka bir mesele. Bizde sizlere rehber niteliğinde olsun diye böyle bir yazı hazırladık. Sizin gibi kedisini mutlu etmeyi sevenler için bir de yazı önerimiz var. Kedileri Mutlu Etmenin Yolları başlıklı yazımızı okuyarak kedinizi nasıl daha çok mutlu edebileceğinizi öğrenebilirsiniz. Şimdi kedilerin sevmediği davranışları inceleyelim.

 

1- Mıncıklayan Çocuk

Kediler kendilerini oyuncak gibi kullanan çocukları hiç sevmez. Köpekler bu konuda daha anlayışlı olsa da kedilerden asla anlayış beklemeyin. Hatta sinirlenirse zavallı çocuğa uçan tekme bile atabilir. 😀 Şaka bir yana, kediler uslu çocuklarla çok iyi anlaşırken, kendisini oyuncak gibi kullanan çocukları tehdit olarak algılayabilir.

 

2- Fazla İlgi

Kediler yoğun ilgiye gelemezler. İlgisizliği de sevmezler ancak ilginin dozajını kendileri ayarlamak isterler. Kedinizle olan ilişkilerinizde ipleri onun eline vermeniz daha iyi olacaktır. Çünkü karşısındaki kişinin baskın davranması kedileri huzursuz eder. Evcilleşmiş olsalar da kedilerin kanı daima vahşi akıyor, bunu unutmayın. 🦁

 

3- Başka Bir Evcil Hayvan

Bu konuda sorun yaşamayan birçok kişi tanıyorum ancak sorun yaşayan kişilerinde sayısı azımsanmayacak kadar çok. Hatta bir keresinde aynı evde kalan iki kediden bir tanesi, diğerini yaralamıştı ve yaralanan kedinin durumu kritikti. Bu sebeple hırçın bir kediye sahipseniz, ikinci bir evcil hayvan sahiplenmek size uzun vadede sorun çıkartabilir. Bu gibi ihtimalleri önceden düşünmekte fayda var.

kediler nelerden hoşlanmaz

 

4- Banyo Yapmak

Kediler genel anlamda suyu sevmeyen canlılar, haliyle banyo yapmakta kediler için pek eğlenceli bir olay değil. Ancak kedinizi banyo yaptırmanız bazen çok gerekli olabiliyor. Eğer yanlış bir şekilde yaparsanız durumu kediniz için daha da zorlaştırırsınız. Kedinizi nasıl doğru şekilde banyo yaptıracağınızı öğrenmek için Kediler Nasıl Yıkanır, Nasıl Banyo Yaptırılır? başlıklı yazımızı okuyabilirsiniz.

kedileri sinirlendiren şeyler

 

5- Kapalı Alanda Kalmak

Sanırım kapalı alanda kalmak hiçbir canlının hoşuna gitmiyordur. Haliyle kedilerde bu durumu sevmiyor. Bu sebeple onları her ne sebeple olursa olsun lütfen kapalı alanlara hapsetmeyin. Onu hapsetmeniz size karşı düşüncelerinin değişmesine sebep olabilir ve bu da hoş olmayan durumlara sebebiyet verebilir (Evden kaçmak, depresyon vb.). Tabi kapalı alanda kalmak tabirine taşıma çantasını dahil etmiyoruz.

 kediler hangi kokuları sever

 

6- Kulağına ve Kuyruğuna Dokunulması

Bazı kedilerde kulakla ilgili bir hassasiyet görmesek bile kuyruğuna dokunulmasından hoşlanan bir kedi daha önce hiç görmedim. Hele de kuyruğunu sıkmak, kuyruğundan havaya kaldırmak gibi davranışlar kesinlikle yapılmamalı. Ayrıca yapılmaması konusunda çocuklarda uyarılmalı.

kedileri rahatlatan şeyler

 

7- Çeşitli Spreyler

Genellikle spreyleri kullanan kişiler, kedileri uzak tutmak amacıyla kullanıyor. Buradan da anlayacağınız gibi kediler spreylerden nefret ediyorlar.  Mümkün olduğunca spreyleri evinizden uzak tutmaya bakın. Sadece spreyler değil; limon kokusu, sirke kokusu da kedileri fazlasıyla rahatsız eder.

kedileri uzaklaştırmanın yolları

 

8- Uyurken Rahatsız Edilmek

Kedilerin en hassas olduğu konulardan birisi de bu. Uyuyan kediyi rahatsız etmek, yapabileceğiniz en büyük hatalardan birisi. Tıpkı biz insanlar gibi onlar da uyku sersemliğiyle kalbinizi kırabilirler. (Kediler ve İnsanlar Arasındaki 5 İlginç Benzerlik)

kedi kaçıran

 

9- Havasız Ortam

Kediler, sahip oldukları burun yapısı nedeniyle – en azından bazıları – nefes almakta zorlanabiliyor. Bu durumu zaten insanlarda da sık sık görüyoruz. Bunun dışında tüylerle kaplı olmaları sebebiyle zaten sıcak bir bedene sahipler. Çok sıcak ve havasız ortam onları doğal olarak sıkıyor.

kedi girmesini engelleme

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir