Kediler Nasıl Yıkanır, Nasıl Banyo Yaptırılır?

Kediler, pek çok farklı cinse sahip olmalarıyla beraber genellikle ne olursa olsun ıslanmaktan hoşlanmayan canlılardır. Bazı cinslerde bu durum değişkenlik gösteriyor olsalar da, kedi ve su kavramları yan yana koyulamaz durumdadır. Suya karşı olan antipatileri nedeniyle yıkanmaları konusunda kedi sahipleri zorluk yaşayabilirler. Kediler, sahip oldukları özel patilerle beraber kendilerini temizleme konusunda oldukça başarılı canlılar olsalar da bazı durumlarda yıkanmaları gerekliliği ortaya çıkabilir. Daha önce kedi yıkamamış olanlar için kedi yıkamada önemli noktalar var. Kediler nasıl yıkanır şeklinde ki sorulara yönelik olarak, doğru şekilde kedi yıkayabilmek için gerekli olan bilgilere göz atalım.

Kediler nasıl yıkanır

Kedi Yıkarken Dikkat Edilmesi Gereken Noktalar

• Kediler için hazırlanacak banyo ortamı yeterliği sıcaklığa sahip olmalıdır.

• Yıkama öncesinde kedilerin sinirlenmemelerini sağlamak adına yumuşak şekilde yaklaşım gösterilmelidir.

• Tek elle kedi tutularak tek elle de su kediye nüfuz ettirilir. Yıkamanın başlangıcında nazik şekilde tüylerin ıslatılması gereklidir.

• Kedinin tüyleri ıslandıktan sonra tüyler yavaşça şampuanlanır. Şampuanın yeteri kadar kullanılması önemlidir. Aksi takdirde ağzı, gözleri veya burnuna şampuan kaçabilir. Kafasını yıkamadan sadece vücut bölgesinin yıkanması da tercih edilebilir.

• Şampuanlama işlemi tamamlandıktan sonra yavaşça tüylerin suyla durulanması gereklidir. Durulama yapıldıktan sonra tekrar şampuan kullanılmamalı yıkama işlemi tamamlanmalıdır.

• Yıkama tamamlandıktan sonra tüyler hemen havluyla kurulanmalıdır. Kurulamada sert hareketlerden kaçınılmalıdır. Saç kurutma makinesiyle de banyo sonrası tüylerin kurutulabilmesi mümkündür fakat pek çok saç kurutma makinesi ses nedeniyle kediyi ürkütebilir. Banyo sonrasında tüylerin de kurulanmasıyla kedilerin temizlikleri tamamlanmış olur.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

1 thought on “Kediler Nasıl Yıkanır, Nasıl Banyo Yaptırılır?

    Ergün

    (9 Mart 2018 - 22:11)

    Valla benim kediyi bir türlü yıkıyamıyoruz. 🙂

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir