Kediler Kaç Saat Uyur?

Kedilerin kendilerine özgün en önemli özelliklerinin başında uykuya olan bağlılıkları gelir. Gününün büyük bölümünü uykuda geçiren kediler, uyuma süreleri yeni kedi sahiplenmiş olanlar için endişe verici olabileceği gibi aslında herhangi bir olumsuz durum söz konusu değildir. Yetişkin kediler için ortalama olarak günlük uyuma süresi 13 saatle 18 saat arasında değişkenlik gösterir.

kediler kaç saat uyur

Kedilerin Uyku Sürelerindeki Değişkenler

Yapılan araştırmalar sonucunda kedilerin uyku süresinin 13 ile 18 arasında değişkenlik gösteriyor olduğu kanıtlanmış olmakla beraber, uyku sürelerinde farklılığı belirleyen farklı etmenler de bulunur. Yaşlarına ve aktivite durumlarına göre uyku süreleri azalabileceği gibi artabilir de. Hem gece hem de gündüz aktif olabilen kediler, genel olarak gündüz uykusunu tercih ederler. Hava sıcaklığına bağlı olarak konfor ortamlarını ayarlayarak o bölgede uykuyu tercih eden kediler için çevre şartları da bir değişken olarak kabul edilebilir. Kedilerin kendilerini rahat hissettikleri ortamlarda daha rahat uyuyabiliyor olmalarının altında yatan temel etken de bundan dolayı farklılaşır.

 

Yavru Kediler Yetişkinlere Oranla Daha Çok Uyur

Yavru kedilerin uyku süresi yetişkin kedilere oranla çok daha fazladır. Doğdukları an hemen hemen tüm gün boyunca uyku halinde kalırlar. Yavru kedilerin yetişkin kedilerden daha fazla uyumasının nedeni gelişme dönemleridir. Uykuya olan ihtiyaçları gelişimlerini sağlayabilmeleri adına son derece önemlidir. Yeterli uykuyu alan kedilerin gelişimleri de başarılı bir şekilde gerçekleşir.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir