Kedi Tüyü Nasıl Temizlenir?

Kediler, evde beslenebiliyor olsalar da besleyenleri için tüyleriyle sorun yaratabilirler. Evin her yerinde dolaşıyor olmalarıyla beraber farklı noktalarda tüylerini döktükleri görülebilir. Kedilerin ırklarına göre sahip oldukları özellikleri değişkenlik gösteriyor olduğundan dolayı, kedilerdeki tüy dökme oranları da kendilerine özgüdür. Kıyafetlerin üzerinde, halılarda veya evin daha farklı noktalarında kedi tüylerinin görülmesi bir zaman sonra oldukça rahatsız edici hale gelebilir. Tüy birikimi neticesinde özellikle evde çocuk bulunuyorsa hijyen şartları sekteye uğrayabilir. Kedilerin tüyünü temizlemek hem evde sağlıksız ortam oluşumunu engeller hem de istenmeyen sonuçların yaşanabilmesi olasılığını ortadan kaldırır. Aynı zamanda kedilerin rahat etmesini ve tüylerinin canlı görünmesini sağlamak da kedi tüyü temizliğiyle direkt olarak ilişkilidir. Tüm kedilerin tüyleri bakıma ihtiyaç duyar. Bu nedenle doğru kedi tüyü temizliği ile beraber dökülme oranı en az seviyeye indirilebilir.

 

Doğru Kedi Tüyü Temizliği

Fırça ve taraklar kedi tüyü temizliğini yapabilmek için gerekli olan malzemelerdir. Hem fırçalar hem de taraklar, kedilerin tüylerinin uzunluklarına göre özel olarak seçilmelidir. Kedi tüyü temizliğini sağlamak için fırçalama işlemi tüylerin çıkış yönünün tersine doğru yapılmalıdır. Baş bölgesinde bu işlem öne doğru gerçekleştirilmelidir.

Kedilerin tüy temizliği için yıkama zorunluluk değildir. Kendilerini temizleyebilen özelliğe sahip olmalarıyla beraber sudan nefret etmeleri de işleri zorlaştırabilir. Tüylerin temizlenmek istenmesi durumunda öncelikle elle kabartma işlemi uygulanarak ardından bez yardımıyla silme gerçekleştirilebilir. Kediler için her ne kadar zorunlu olmasa da yıkandıkları durumlarda kurulanmalarının ardından taranmaları önemlidir. Tarama işlemi yumuşak ve hafif şekilde yapılmalıdır.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir