Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler

İnsanlar çocuk yaparken defalarca düşünürler, acaba hazır mıyım , acaba ona iyi bir ebeveyn olabilir miyim diye kafa patlatırlar.Evine kedi alan bir insanı göz önüne alırsak bu insanın kedilere değer verdiğini anlamak zor değil.Ancak istemek bu işin yarısı birde diğer yarısı var.Kedilerle ilgili tecrübeli insanlardan, öneriler almak yapılacak birçok hayati hatanın önüne geçecektir.O yüzden bu yazıyı okuyarak çok doğru bir iş yaptığınıza emin olabilirsiniz.Kedi sahipleneceklere tavsiyeler adı altında okuduğum yazılar bana çok faydalı olmuştu.Örneğin ekşi sözlükte bir yazar açıkta sıvı temizlik malzemesi bırakmayın diye bir yazı yazmış.Bunu dikkate almazsınız kediciğiniz için kötü sonuçlanabilir.Herşeyi geçtim kediniz Allah korusun ölürse vicdan azabı çekersiniz.Kedi sahipleneceklere öneriler adlı yazıyı keşke daha önce okusaydım demeye hiç gerek yok.

• Sadece Sevmek Yetmiyor

Kedi sahiplenecekseniz sabırlı bir insan olmanız gerek.Bu aslında herşeyden bir tık daha önde.Kediniz sizi tırmaladığında, tüy döktüğünde, hasta olduğunda, geceleri miyavladığında, evden kaçmaya çalıştığında usanacaksınız ve sinirleriniz bozulacak.Bu günler geldiğinde kediyi kapının önüne koyacaksanız hiç girişmeyin bu işe.Ayrıca bu kedinin günü gelince büyüyeceğini, hep o küçük yavru kedi olmayacağını da bilin.Tabi zamanla görüntüsünden daha çok içinde ki o tatlı canlıyı sevmeye başlayacaksınız ancak yinede bunu bilmekte fayda var.

• Mümkünse Sokak Kedileri Önceliğiniz Olsun

Parayı basıp kedi almanın hiçbir mantığı yok.Hem sizin bütçenize yazık hemde dışarıda onca evsiz, sahipsiz kedi varken gereksiz yere masraf yapmanın bir anlamı yok.Benim tavsiyem kedi sahiplenmeden önce bir veteriner bulup tanışın.Eğer yardımcı olmaya hevesli biriyse ve sizi kedi sahiplenmeye teşvik ediyorsa konuyu daha da açın.Baktınız hiç umrunda değil hemen başka bir veteriner bakın.Hayvanlara zerre kadar ilgisi olmayıp, meslek olsun çalışayım diyerek veteriner olan kişilerden size bir fayda gelmez.

• Kedilerin de Tuvalet İhtiyacı Var

Bu konu her ne kadar hepimizin malumu olsa da bazen problem olabiliyor.Ancak kumla ve bir leğen ile halledilebilir.Birkaç kere ortalığa yapar, sonra ima ederek anlatırsanız kuma yapması gerektiğini anlayacaktır.Ancak klozet kullanabilen kediler de var.Bu konuyla ilgili daha ayrıntılı bir inceleme için buraya tıklayınız.

• Kediler Asil Hayvanlardır

Bu konuda bilmeniz gerekenler arasında.Kediler siz her oynamak istediğinizde oynamazlar, her çağırdığınızda gelmezler.Yani sizin istediğiniz hayatı değil, onun istediği hayatı yaşarsınız.Bunu bilerek kedi alın.Eğer aksini istiyorsanız kedi değil köpek almanız gerekiyor.

• Kediler ve Yemek

Kediler her yemeği yememeli ve bu konuda ki sorumluluk sizin üstünüzde.Çünkü siz ona ne verirseniz, ona alışacak ve onu yemek isteyecek.Bu konu hakkında ki genel bilgi için Kediler Ne Yer? adlı yazımıza gidebilirsiniz.Bunun dışında kedinizin suyunu günde 2-3 kez tazeleyin(tazelemezseniz içmeyebilir) , süt sandığınız kadar iyi değil , çiğ yemek vermeyin.

• Mümkünse 2 Tane Sahiplenin

Kediler için sosyallik çok önemli.Bu sebeple kedinizi yetiştirirken bu konuda zorlanabilirsiniz.Bu zorluğu aşmak için 2 tane kedi sahiplenebilirsiniz.Eğer 2 tane kediniz olursa sosyallik konusunda hiç zorluk çekmezsiniz.

• Kedinizi Kısırlaştırmanız Gerekebilir

Kızınız yanında 3-4 tane yavruyla geldiğinde şaşırmayın.Bunlar olabilir.Şaka bir yana kediler bu dönemlerinde bağıran, agresif, huysuz canlılara dönüşüyor.Birçok insanda bundan dolayı kedisini kısırlaştırıyor.Bu da aklınızda olsun.

Son olarak unutmayın ki kedi sahiplenmek büyük bir sorumluluktur.Bu sorumluluk her insanın kaldırabileceği bir sorumluluk değil maalesef.Ondan dolayı bu işin peşini bırakmayın ama olmayacaksa da zorlamayın.Ancak kedi sahiplenmek emin olabilirsiniz ki evinize iyi gelecektir ve bu zorlukların yanında size çok güzel anlarda yaşatacaktır.Sahipleneceğiniz kedinizle beraber uzun , mutlu ve problemsiz bir ömür geçirmeniz dileğiyle.Hoşçakalın.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

1 thought on “Kedi Sahipleneceklere Tavsiyeler

    atakan

    (13 Aralık 2017 - 14:41)

    kedi sahiplenmek istiyorum da ilk deneyimim olacak güzel bahsetmişsiniz. Artık kedi beslemekle ilgili her şeyi biliyor gibiyim. Kendime güveniyorum hayırlısı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir