Kedi Piresi Nedir, Nasıl Temizlenir?

Evinde kedi besleyen çok sayıda kişi bulunuyor. Kedilerin bakımının her zaman düzenli olarak yapılmasıyla beraber hem kedilerin sağlığına olumlu anlamda katkı sağlanır hem de ev içerisinde yaşanabilecek olumsuz durumların önüne geçilebilir. Kedilerde beslenme kadar önemli olan temizliğin yapılması ihmal edilmemesi konulardandır. Kedilerde görülebilecek sorunlar arasında en önemlilerden biri pirelenmedir. Özellikle yavru kidelerde yoğun olarak görülebilen kedi piresi, kedilerin yaşam standartlarını aşağı seviyeye çekeceği gibi rahatsızlık verici durumların oluşumuna da zemin hazırlayacaktır. Bakım tavsiyelerine uyulması sayesinde kedi piresi temizlenebilmesi mümkündür.  Kedi piresi, kedilerin kanını emerek besleniyor olmasının yanı sıra aynı zamanda insanlara da bulaşabilir olduğundan dolayı sadece kediler için değil aynı zamanda insan sağlığına da olumsuz anlamda etki eder.

 

Kedi Piresi Temizleme Yöntemleri

Kedi piresi, kedilerde sürekli olarak kaşıntı durumunu beraberinde getirdiği gibi aynı zamanda kedilerin halsiz olmasıyla da görülebilir. Kedi piresinden şüphe edildiği durumlarda kedi piresinin en kısa süre içerisinde temizlenmesi gereklidir.

Ense Damlası

Kedilerin üzerinde pire olduğu fark edildiği durumlarda kedi piresi temizlemek için ense damlasının kullanılması önemlidir. Pire damlasının enseye uygulanmasında, ense tüylerinin aralanması ve ardından damlanın dökülmesi tercih edilmelidir. Pire damlası kullanıldıktan sonra kedi gözlenmelidir.

Yıkama

Doğal sabun ve su kullanarak kediyi yıkamak kedi piresi temizleme yöntemleri arasında yer alır. Kedilerin yıkanmasıyla beraber pire temizliği sağlandığı gibi aynı zamanda kedilerin rahatlaması da mümkün olur.


Limonlu Su

Limon kabuklarıyla beraber dilimlenerek yarım litrelik su içerisine koyulur ve kaynatılır. Soğumaya bırakıldıktan sonra ertesi gün kedinin tüylerine, deriye değmeyecek şekilde uygulanarak temizlik sağlanır.

 

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir