İran Kedisinin Özellikleri Nelerdir?

Her kedi türü özel olmakla beraber, İran kedileri diğer kedilerden ayrılan bir yapıya sahipler. Dünyanın en çok tercih edilen evcil hayvanları arasında yer alıyor olmalarının nedeni de kendilerine özgün yapıları oluyor. İran kedisinin özellikler nelerdir? diye merak edenler için, İran kedilerinin sahip olduğu fark yaratan özellikler.

 

İran Kedileri İki Farklı Tipte Bulunur

Show türü ve geleneksel tür olarak iki ayrı tipte bulunabilirler. İran kedisi türleri arasında bulunan farklar, kedilerin hangi kategoride yer aldığını da belli eden etmenlerden olur.

Geleneksel İran kedilerinin burun uzunlukları standart seviyede olmakla beraber, Show tipi İran kedilerinde burun daha basık ve düzdür. Aynı zamanda kulaklar da Geleneksel İran kedilerine göre daha küçüktür.

Safkan Kediler

İran kedisinin özellikleri arasında onu ayrıcalıklı kılan en önemli ayrım noktalarından biri safkan kediler olmalarıdır. Safkan bir ırk olmaları sayesinde baskın özelliklerini koruyarak gelecek nesillere aktarabiliyorlar.

Parlak Tüyler

Parlak tüyleriyle beraber ipeksi yumuşaklığa sahip olmaları İran kedilerine has bir özellik olarak ön plandadır. Parlak ve yumuşak tüyler beraberinde düzenli bakım ihtiyacını getiriyor. Her gün taranmaları ile beraber tüylerinin sahip olduğu özelliğin ortadan kaybolabilmesinin önüne geçiliyor.

Farklı Renklerde İran Kedisi Bulunabilir

İran kedileri tek tip renge sahip kediler değillerdir. Mavi, siyah, bej ve gri başta olmak üzere daha pek çok renkte İran kedisinin bulunabilmesi mümkündür.

 

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir