#3 Kedi Bakım Rehberi: Kediyle Yaşamak

Kedi Bakım Rehberimizin 3. ve son bölümüyle karşınızdayız. Geçen 2 bölümde kedi sahiplenirken dikkat etmeniz gerekenlerden ve kedinizi eve nasıl alıştırabileceğinizden bahsetmiştik. Bu bölümümüzde ise genel olarak bir kediyle yaşarken onu incitmemek için, onun daha kaliteli bir yaşam sürmesi için yapmanız gerekenlerden bahsedeceğiz. Genel olarak bu yazımızda amacımız kedinizin yaşam kalitesini maksimum seviyede tutmak olacak. Bakalım kedimizin daha iyi bir hayat yaşaması için neler yapabiliriz.

 

• Ona Vakit Ayırın, Özellikle de O Size Geldiğinde!

Her yazımızda tekrar tekrar söylediğimiz bir şey var. O da kedilerin ilgiye muhtaç canlılar olduğu gerçeği. Eğer bir kediyle yaşama sorumluluğunu üzerinize alıyorsanız bunu kabullenmeniz şart. Aksi takdirde kediniz psikolojik olarak yıpranabilir ve kendini yalnız hissedebilir. Bunun sonucu olarak da hastalıklar, depresyon gibi problemlerle karşılaşabilirsiniz.

instagramın fenomen kedileri

• Kedinizin Bir Aksesuar Olmadığını Bilin.

Bu konuda eminim ki kedi sahipleri son derece duyarlı ancak ev ahalisini de bu konuda bilgilendirmek gerekiyor. Bazı insanlar kedilerin basit canlılar olduklarını ve hislerinin olmadığını düşünürler. İşin özünde kedilerde tıpkı bizler gibi. Küsebilir, üzülebilir, ağlayabilir. Ayrıca ona basit bir eşya gibi davranıldığında bunu hissedeceğini de belirtmek isterim.

kedi

• Kedinizi Arada Bir Veterinere Götürün.

Kedinizin yaşam kalitesini yüksek tutabilmek adına önemli bir madde. Kedinizin bir şikayeti olmasa da arada bir onu veterinere götürün. Hem dışarıya çıkınca açılmış olur hem de kontrollerini yaptırmış olursunuz. Ayrıca herhangi bir hastalığı varsa da erken teşhisle kolayca kurtulabilirsiniz.

kedi sevmek

• Ona İyi Bakın.

Gün gelecek ve ondan ayrılacaksınız. Bu hayatın en sert gerçeklerinden birisi olsa da sonuçta gerçek. Ona iyi bakın çünkü ayrılık geldiğinde bu vicdan azabıyla yaşamak istemezsiniz. Ayrıca bilmelisiniz ki size sürekli ilgi göstermese de, hatta bazen size kötü davrandığını hissetseniz de işin aslı böyle değil. Sadece onlar böyle canlılar ve fazla ilgiye gelemiyorlar.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir