#2 Kedi Bakım Rehberi: Kediyi Evinize Alıştırma Evresi

Kedi bakım rehberimizin 2. bölümüyle, rehberimize devam ediyoruz. Geçen yazımızda (#1 Kedi Bakım Rehberi: Kedi Sahiplenmekle İşe Başlıyoruz!) kedi sahiplenme konusuyla ilgili bir takım tavsiyeler vermiştik. Kedi sahiplenirken mağdur olmamanız için bu önerilere dikkat etmeniz iyi olacaktır. Ancak birçok kişinin problem yaşadığı konu sahiplenmek değil. Genel olarak problem olan konu, kediyi eve alıştırmak. Bu evre başarılı olmazsa kedilerde depresyon gibi bir takım problemlerle karşılaşabiliyorsunuz. Bu tip problemlerle karşılaşmamak için aşağıda ki önerilerimizin her birini titizlikle uygulamanız önemli.

 

• Veteriner Kontrolü Kesinlikle Şart!

Aslında bu konu ev yaşamıyla pek alakalı değil ancak yeni sahiplendiğiniz kediyi kesinlikle veteriner kontrolüne götürmeniz gerekiyor. Herhangi bir sağlık sorunu söz konusuysa diyet, aşı gibi çeşitli durumlar söz konusu olabiliyor. Ayrıca düzenli yaptırmanız gereken aşılar da var (Kedilerin Aşı Günlüğü). Bu tip konular hakkında veteriner hekime bolca sorular sorun, detaylar isteyin. Bu aşamadan sonrası biraz uğraştırsa da gayet eğlenceli olacak.

kedi seven

• Yepyeni Oyunlar ve Oyuncaklar.

Evinizin yeni üyesi olan kedicikle bolca oyun oynamanız gerekiyor (Kedilerle Oynanabilecek Eğlenceli Oyunlar). Ona vakit ayırın ki size alışmakta zorluk çekmesin. Bu hatayı yaparsanız daha sonra kedim evden kaçtı 🙁 , diyerek üzülürsünüz. Ayrıca ilk hamleyi ondan beklemeyin. Evet, kedileri sıkmak ve onları oyuna zorlamak iyi değil. Ancak sizden çekinen, evinize yeni gelmiş bir kedi için bunu istisna olarak diye düşünebiliriz. Ona oyuncaklar alın ancak sizde onla oynamayı ihmal etmeyin.

british-cat

• Tuvalet Eğitimi Çoook Önemli!

Kedinizi kuma alıştırmak inanın kolay olmayacak. Bu konuda biraz çaba sarf etmeniz gerekiyor. Bu eğitimin verilmesine dair temel etken de şudur. Kedinizin dışkısını, kediniz yanınızdayken kuma götürün. Her defasında bunu yapmanız işe yarayacaktır. Ayrıca ima ederseniz de zamanla kuma yapması gerektiğini anlayacaktır.

kedi

• Ona Daima İlgi Gösterin.

Kediler bu konuda hassas canlılar. İlgisiz kalamıyorlar ve ilgi görmek onların hoşuna gidiyor. Evinize alışmaları için ilgi göstermek şart oluyor haliyle. Evdeki herkes ona ilgi göstermeli. Kendini eve yabancı hissetmesini engelleyin ve onunla konuşun. Sizi anlamadığını düşünebilirsiniz ancak emin olun ki söylediklerinizi algılıyorlar.

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir