#1 Kedi Bakım Rehberi: Kedi Sahiplenmekle İşe Başlıyoruz!

Kedi bakımıyla ilgili birçok ayrıntıya yer vereceğimiz güzel bir rehber hazırlamaya karar verdik, bu rehberin ilk bölümünde, yani bu yazımızda sizlere kedi sahiplenmekle ilgili bazı detayları aktaracağız. Bu konuda mağdur olmanızı engelleyecek bilgiler vereceğiz ve biraz da cins kedi muhabbetinden söz edeceğiz. Aslına bakarsanız bu konu gerçekten bir rehberi hak ediyor mu diye biraz düşündük. Ancak bu konu da daha önce bazı mağduriyetler söz konusu olmuş. Bu sebeple rehberde kedi sahiplenme konusuna da değindik. Nelere dikkat etmeniz gerektiğine bir bakalım.

tatlı kedi

• Satın Alma, Sahiplen!

Öncelikle size tavsiyemiz kesinlikle bu yönde. Hayvan satın almak kesinlikle çok yanlış. Bunun çok önemli bir sebebi var. Bu işi ticaret haline getiren art niyetli insanlar cins kedileri çiftleştirip satıyorlar. Peki neden art niyetli diyoruz? Sebebi biraz detaylarda gizli, cins kedilerin çiftleşmesi akraba evliliğine benzer. Hatta akraba evliliğindeki gibi risk yüzdelerle ifade edilmez, hastalıklar yeni doğacak olan kedilere kesin olarak geçer. Yani işin aslı yeni doğacak olan kediler hastalığa mahkum edilirler. (Scottish Fold: Sevimli ve Acı Çekmeye Mahkum)

Yeni Doğmuş Kedi

• Sahiplenme Siteleri Çok İşinize Yarayacak.

Hem kedi sahiplenmek isteyenler hem de kedilerine yeni sahipler bulmak isteyenler için oluşturulmuş olan kedi sahiplenme sistemleri çok işinize yarayacak. Bu tip sistemleri kullanarak kedi sahiplenebilirsiniz. Ayrıca bu sistemlerde ki filtreleme özelliği sayesinde sahipleneceğiniz kedinin yaşını, cinsiyetini vb. özelliklerini seçebilirsiniz.

Sahiplenme sistemlerinin en iyi yanı kendi şehrinizdeki hayvanları bulabiliyor olmanız. Zaten evcil hayvan taşımak için alternatif bir yol olmadığından dolayı başka şehirlerden hayvan sahiplenmek çok zahmetli.

Kaybolan Kediyi Bulmak

• Kedi Sahiplenirken Para Vermeyin!

Kedi sahiplenme işlemini yaparken karşı tarafa telefonla ulaşmanız gerekecek. Tıpkı sahibinden.com’dan satın alım işlemi yapmak gibi aslında. Ancak burada önemli olan bir nokta var. Sahiplendiren kişinin amacı kedisine yuva bulmak. Yani işin içine para girmemeli. Sizden para istemesi halinde art niyetli olduğuna emin olabilirsiniz. İşin aslı bir alım-satım işlemi yapmadığınızın farkında olmalısınız.

 

Genel olarak kedi sahiplenmekle ilgili bunları bilmek yeterli olacaktır diye düşünüyoruz. Zaten çok zor bir konu değil. Birkaç gün uğraştıktan sonra evinizin yeni üyesini sahiplenmiş olacaksınız. Bir sonra ki rehber yazımızda görüşmek üzere.

 

Yazar: Kedicikcik

Kedileri çok seven, yazı yazmayı çok seven ve kediler hakkında yazı yazmayı çok seven bir yazar.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir